طراحی سایت
افسردگی

افسردگی

افسردگی اساسی به ‌انگلیسی Major Depressive Disorder یا به اصطلاح «افسردگی»، اختلالی است که مولفه اولیه آن پریشانی در مواقع مختلف با بازه زمانی بیش از  دو هفته می‌باشد. افسردگی اکثرا با نشانه هایی شامل نداشتن اعتماد بنفس، عدم علاقه نسبت به هر نوع  فعالیت لذت بخش، کرختی و حس کردن درد بدون علآئم جسمی می شود. ضمنا گاهی شخص افسرده اعتقاد به تفکری غلط دارد یا دچار توهم شنیداری و دیداری می شود که بقیه آن را احساس نمی کنند.

فرد افسرده امکان دارد سر درد، درد‌های مبهم یا حاد یا مشکلات گوارشی و جنسی داشته باشد. افراد سالمند مبتلا به افسردگی نیز گاهی دچار سردرگمی یا مشکلاتی در تفهیم خواسته های ساده خود هستند.

دانستن نشانه های  افسردگی می‌تواند در شناسایی بیشتر این بیماری به ما کمک کند

  1. کم شدن سطح انرژی: نشانه اولیه افسردگی این است که فرد انرژی قبل را ندارد و زودتر از قبل  احساس خستگی می‌ کند
  2. خستگی:  نشانه ثانویه افسردگی خستگی روان تنی(جسمی و روحی) است، حتی با داشتن خواب و استراحت ، شخص بازهم احساس خستگی می‌کند و قادر نیست کار جدیدی را آغاز کند
  3. بیخوابی یا پرخوابی: مهمترین نشانه افسردگی بی‌خوابی می باشد (نخوابیدن ، دیدن کابوس و صبحهای زود از خواب بیدارشدن). گاهی پر خوابی هم از مولفه های افسردگی است.
  4. عدم شادی و لذت: فرد مبتلا به افسردگی به فعالیتهایی که قبلا از آن لذت می‌برده اشتیاقی نشان نمی دهد. 
  5. انزوا: شخص افسرده تمایلی به جمع نداشته و تمایل بیشتری به  تنهایی در خانه دارد.

لازم به ذکر است افسردگی انواع مختلف و درجه بندی متفاوتی دارد که متقاضیان و کسانی که تمایل دارند اطلاعات بیشتری کسب نمایند میتوانند از خدمات مشاوره ای این مرکز، توسط کارشناسان مجرب و متخصص در زمینه مشاوره افسردگی بهره مند گردند.

مطلب قبلی بیش فعالی
مطلب بعدی استرس و اضطراب
Print
4856 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x